Şimdi Neler Oluyor?

Herkesin kendine özel bir dünyası, bir hatta birkaç yetisi var. Hayat, canımız çok sıkıldığında yeni ve değişik fikirler üretmemizi sağlar. Bu fikirler yeni gelişimleri, inovasyonları doğurur. Son bir kaç senedir hep gelecekten söz ediliyor, peki şimdi ulaşabildiğimiz teknolojiler, yenilikler neler, ne kadarını bilip kullanabiliyorsun?

Zamanında dumanla, kuşlarla, elçilerle, telefonla, radyoyla, televizyonla ve en son olarak da internet aracılığı ile iletişim kuruyoruz. Her araçta insan aklı bulunduğu durumdan dolayı sıkışmış ve yenilik eklemek, ihtiyacını gidermek için yıllarca çalışmış, çabalamış.

Her haberdar olma, bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayarak globalde bilginin hızlanmasını sağlamış. Şimdi aşağıda rastgele günümüz teknolojilerini ve getirdiklerini sıralayacağım, sizde kendi tarafınızda benim ne işime yarayacak, neden ihtiyacım olsun ki ya da neden bu başımıza geliyor gibi bir dolu şey düşüneceksiniz.

Nesnelerin İnterneti / CoronaVirüsü / 5G / Sanal Gerçeklik / Yapay Zeka / Bitcoin /  Makine Öğrenmesi / Robotlar / Dijital Saldırılar / Tesla / Artırılmış Gerçeklik / Dijital İkiz / BIM / Nokta Bulut Tarama / Twitch / E-Spor  / Blok Chain / Otonom Araçlar…

Fakat bunlar yanında aşağıdakileri de iyice öğrendik gibi;

Dokunmatik Telefonlar / Google Kullanımı / Facebook / Instagram / Snap / Youtube / Chat / Netflix / Sahibinden / Kredi Kartı / Dijital Operatör / Konum Bildirme / Whts Up / Domuz Gribi / Candy Crush / Amazon / 4G / Android / IOS / Elektrikli Araba…

Her ne olursa olsun insanoğlu ilerlemeye devam edecek. Bizlerde öğrenmeye, gelişmeye, iletişim kurmaya devam edeceğiz.

Bu resim için metin sağlanmadı

Aslında son dönemde yıldız gibi pırıltısını gördüğüm ve sonraki dönemde bir kuzey yıldızı misali parlayacak E-Spor var gündemimde. Her ailenin şimdi ve ileri dönemde çocukları için güvenli oyun alanların olması çok önemli bir nokta. Bu nokta korkulmaması gereken ve erken dönemde bilinmesi gereken bir konu. Çocuğunuz oyun oynuyorsa, bırakın oynasın fakat limit koyun, gittiği E-Spor Arena’ya bir göz atın, Buğra Ayan’ın son kitabı Eyvah Çocuğum Dijital’i mutlaka okuyun. Her oyunun bir felsefesi ve çocukta uyandırdığı o karakter olma hevesi var ve bunu ileriye dönük nasıl kullanabileceğinizi öğrenin. Güvenli E-Spor merkezleri mantar gibi çoğalacak ve ailelerin bu konuda doğru şekilde bilinçlenmesi gerekiyor.

Diğer konu Sanal Gerçeklik çünkü artık öğrenildi ve insanlar bu yapbozun parçasını aklında yerleştirmeyi başardı. Sanal Gerçeklik simülasyonları yapılan alanların Çevre ve İSG eğitimlerini verme ve %80 oranında öğrenilmesini ve uygulanmasını sağlamakta biçilmiş bir kaftan. Birçok şirket bu konuda bilinçlendi ve Dijital Dönüşümlerini bu yönde de kullanmaya başladı. Globalde birkaç sene oldu belki kullanılalı ama biz bu konuda bence şanslıyız çünkü sanal gözlükler artık kablosuz olmasına rağmen yüksek çözünürlük sağlayarak gerçek bir deneyim sunmakta.

Bu resim için metin sağlanmadı

Dijital İkiz olarak gördüğüm en güzel örnek Sanal Podyumdu. Muhteşem bir deneyimdi benim için. Bilenler bilir tekstil sektörü dünyayı ikinci sırada kirleten en büyük sektör. Bu bilince sahip ve artık geleceğe temiz bir çevre bırakmak isteyen güzel bir firma var. Sanal gerçekliğe yaptığı yatırımla, koleksiyonlarını, desenlerini ve desenlerinin değişik versiyonlar ile kıyafet seçeneklerini sundukları bir yazılım var. Dahası ve bence en güzel olanı müşterilerine baskısız kumaşlarını gönderiyorlar ve sanal gerçeklik gözlüklerini takanlar, gerçek dünyada ellerinde tuttukları kumaşın desenini sanalda görebiliyor ve bu kumaşın doku deneyimiyle, sanal podyumdaki mankenlerin üzerinde farklı parçalar şeklinde görüp deneyimleyebiliyorlar. Böylece hem gereksiz numune üretiminden kurtuluyorlar, hem kargo ücretlerinden hem de en güzeli çevreye %100 koruyorlar. Ayrıca %100 plastik dönüşümünden ürettikleri kumaşlar gerçekten görülmeye değer.

5G geliyor ve biz bunun neresinden yaralanacağız, telefondaki internetimiz hemen su gibi akıp gidecek, ne işe yara ki, hızlı film ya da bilgi indirsem kime ne, ne olacak bunun sonu G’ler I-phone modelleri gibi çoğalacak mı, nerede UFO’lar gelecek, gezegenleri dolaşsak da mutluluğu bulabilecek miyiz gibi bir dolu soru var akıllarda ama en basitinden hayat bildiğimiz gibi kalmayacak daha hızlı olacak. Mesela Sanal Gerçeklik yazılımı ve Gözlüğü ile Türkiye’den Avustralya’daki bir robotu eş zamanlı hareket ettirebiliyoruz, bir maçı orta sahadan yine Sanal Gerçeklik gözlükleriyle izliyoruz, daha neler neler. Fakat bu kadar hıza ayak uydururken hatta uydurmaya çalışırken de dikkatli olmak lazım. Biliyorsunuz kapkaççılar hızdan kazanırlar!! Hızı hayatımıza almadan bir uzaktan incelemek, ayrıntılarını bilmek, doğru kişilerle çalışmak lazım.

Bu resim için metin sağlanmadı

Teknoloji bir yandan tam gaz ilerlerken, insanın doğasında olan keşif isteği, bencilliği, kıskançlığı da bir yandan ilerlemeye devam ediyor ve iyilikler kadar kötülüklere de yollar açıyor damar damar. Bunlardan birisi de Korona virüsü, binler belki gerçekten dedikleri gibi milyonlar kayıp gidecek, umarım bu kitle imha silahı yakın zamanda anti-virüsü bulunarak ya da elinde olanın insafına gelerek hastalara ulaştırılır.

Yeni gelecekte ve şimdiden oluşumunu gerçekleştiren başka bir şey de Duygusal ve Samimi satış ve pazarlama. Artık insanlar eskisi kadar eksik bilgiye sahip değil ve ellerinin altında Google diye bir arama ya da bilgi başvurusu için yardımcısının olduğunu biliyor. Öğrenmesi gerektiğini araştırdıktan sonra Youtube’da bilgisini pekiştiriyor ve gerçekten öğreniyor. Öğreniyor ve biliyor fakat konu nasıl anlatılır ve lanse edilirse ki bu samimi ve doğal olmalı, işte o zaman kişi gerçek bilgiyi bulduğunu düşünüyor ve konuya samimiyeti ve ilgisi çoğalıyor.

Anlatacak çok şey var ve ileride üzerlerine tek tek eğileceğim özellikle E-Spor ve oyunlar hakkında çok fazla görüş ve yenilik var. Bilinçli ellerin altında yükselmesi gereken bu spor dalı gençlerimizin geleceğini ve meslek seçimlerini dahi yakından ilgilendirecek. 

Bu resim için metin sağlanmadı

Bir Teknoloji Menajeri olarak çalıştığım AgeProvocateur adlı şirketimizde Doğru Projeleri, Doğru Yazılımcılarla birleştiriyoruz. Dijital Dönüşümleri konusunda şirketlere teknolojinin bize verdiği yetkilere dayanarak yol gösterip, gerekli dönüşümlerini yapmaları için onları teşvik ediyoruz. Herhangi bir teknolojik ya da yazılım konusunda bir sorunuz varsa iki tuş kadar yakınınızdayız. Neyse ki dumanla iletişim artık kalmadı. =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir